> Projekt „Pohnime sa s reumou!“ pokračuje aj v roku 2022
Projekt „Pohnime sa s reumou!“ pokračuje aj v roku 2022

Nemilé obdobie pandémie je, dúfajme, za nami. Všetci spoločne veríme, že jarné slniečko, ktoré predznamenáva optimistickejšie časy prinesie nádej všetkým, ktorí sa chcú aktívne hýbať s palicami nordic walking.

Naše obavy z toho, že sa projekt Pohnime sa s reumou! zásluhou izolujúcej karantény utlmí, neboli našťastie naplnené. Dnes s radosťou konštatujeme, že chodenie je stále pravidelnou súčasťou životov mnohých reumatikov.

V októbri minulého roku, pri poslednom hodnotení projektu, bolo výsledkom nášho snaženia úctyhodných 360 516 459 krokov. Toto číslo je veľmi motivujúce – hovorí o niekoľkých rokoch našich nordic walkingových aktivít. Zaujímalo nás, ako budeme pokračovať v ďalšom období – veď pandémia písala svoje nové stránky a nezdalo sa, že by sa podmienky na stretávanie walkerov zlepšovali. Zdravý pohyb v prírode našťastie nepodliehal príkazom a zákazom a tí, ktorí si navykli pravidelne walkovať v tom pokračovali aj v týchto ťažkých časoch.

Pred rokom, v máji, sme mali v porovnateľnom období (október 2020 – máj 2021) nachodených 39 754 294 krokov. Potešiteľné je, že napriek tomu, že sa o čosi znížil počet aktívne walkujúcich pobočiek, zvýšila sa intenzita walkovania, pretože sme od októbra 2021 do mája 2022 nachodili až 45 392 606 krokov (22 696 km).

Štatistiky hovoria, že celkovo sa od jesene 2021 projektu venovalo 10 pobočiek. Každá podľa svojich možností nahlasovala pravidelne svoje kroky sčítaciemu komisárovi buď elektronickým formulárom alebo na mailovú adresu. Pravidelným každomesačným nahlasovaním krokov vynikali pobočky Púchov, Košice, nedala sa zahanbiť ani Bratislava či Banská Bystrica. Z klubov je potrebné vyzdvihnúť kluby Kĺbik a Motýlik.

Čo sa týka formy nordic walking aktivít, dá sa hovoriť o viacerých druhoch. Predovšetkým sú to pravidelné stretávania sa členov pobočiek a spoločné chodenie, ďalej ide o spoločné aktivity (výlety a pobyty) a v neposlednom rade je to aktivita jednotlivcov, ktorí individuálne dokázali nachodiť pomerne vysoké počty kilometrov. Zohľadniť (pre budúcnosť) treba aj fakt pomeru počtu chodiacich členov či počtu členov pobočky k celkovému počtu nachodených krokov. V tomto smere, ako dúfame, veľa napomôže aj chystaný prieskum o benefitoch nordic walkingu pre reumatikov. V štatistike nachodených krokov (viď tabuľka) od októbra najviac nachodila MP Bardejov (15 550 130 krokov), Košice (10 854 827 krokov) a Banská Bystrica (5 985 491 krokov), zahanbiť sa však nedali ani ostatní. Celkovo počas celého trvania projektu nachodili v Košiciach 83 053 915 krokov.

Celkovo máme na konte od začiatku projektu Pohnime sa s reumou 410 391 824 krokov – a to tiež veľmi inšpirujúce číslo.

Na záver ešte jedna výzva na zapojenie sa do súťaže, o ktorej ste už určite počuli. Slovenská asociácia nordic walkingu organizuje tento rok súťaž WALKER/KA 2022. V rámci tejto súťaže sa počítajú nachodené km/kroky a tie sa na konci roku vyhodnotia. Dôležité je to, že bola v tejto súťaži vytvorená aj súťažná kategória pre nás – reumatikov (REUMAWALKER/KA). Preto už neváhajte ani jeden deň a pozrite bližšie info o súťaži, viď link: https://www.mojareuma.sk/sutaz-walker-walkerka-2022-podkategoria-reumawalker-ka/.


Ako na to?
Je potrebné urobiť iba 3 kroky:
1) Prihláste sa do súťaže na adrese: banskabystrica@mojareuma.sk
2) Zvoľte si prezývku (nick), pod ktorou budete zapisovať svoje kroky do súťaže.
3) Pravidelne zapisujte svoje výkony do formulára (dostanete link).


Jaro Bečka
poverený sčítaním krokov
banskabystrica@mojareuma.sk

—————
Téma: Pohnime sa s reumou

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...