> Život exota (13)
Život exota (13)

Oheň na slizniciach

Dnes si “užívam” zase trochu exotiky. Tohtoročné zimné počasie je akési nerozhodné, chvíľu -10° a chvíľu +10°. Niet divu, že sa potom na človeka lepia veci ako prechladnutie alebo nádcha. Pre človeka so Sjögrenom je aj obyčajná nádcha tak trochu adrenalínový zážitok.

Sliznice sú oslabené, citlivé, a keď sa na nich usadí zápal, vie to človeka pekne potrápiť. Každý nádych aj výdych je ako oheň, ako rezanie žiletkou. Pričom je úplne jedno, či sa pokúšate dýchať nosom alebo ústami, pretože sliznice sú všade – v nose, v celých dutinách, aj v hrdle. Takže si momentálne “užívam” kvalitnú bolesť. Hlavu mi ide rozhodiť a na nočný spánok môžem zabudnúť. Ale v konečnom dôsledku je vlastne dobre, že je to iba nádcha.

Keď začnú sliznice v ústach a v nose páliť viac ako obvykle a pridá sa zvýšená teplota, vždy spozorniem. Tento stav môže znamenať dve veci: Buď na mňa lezie nádcha, čo ma bude síce stáť kopu bolesti, dve-tri prebdené noci a zopár blbých dní, ale zase to prejde. Horšie by bolo, ak by páliace sliznice a zvýšená teplota signalizovali druhú možnosť – problém v systéme. Sjögrenov syndróm je totiž ochorenie systémové. Neuspokojí sa s postihnutím jedného orgánu, ale zasahuje do celého organizmu. Takýto systémový problém by sa riešil oveľa horšie ako nádcha.

Takže tak. Idem si ja uvariť bylinkový čaj a vytiahnem moju lekárničku: kvapky do nosa, pastilky na zapálené hrdlo, tabletky od teploty a nejakú dobrú knihu. A idem sa liečiť. Nech tá bolesť čím skôr ustúpi. Uf, teraz by sa mi hodilo tak dva-tri dni nemusieť dýchať…

joni
(foto: pixabay.com)

« Život exota (12) / Život exota (14) »

Ďalšie články

https://youtu.be/dlAJrU8PUpI
Liga proti reumatizmu práve pre vás pripravuje výročný 30. ročník Informačného bulletinu. Spomíname si na všetkých, ktorí prispeli k tomu, že Liga má od začiatku svojej činnosti časopis, aj na tých ktorí aktívne pôsobili v redakciách a v redakčných...