> Newsletter Život s reumou 2/2022
Newsletter Život s reumou 2/2022

Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku 

2% z asignovanej dane za rok 2021 pre LPRe SR

Liga proti reumatizmu na Slovensku pomáha pacientom s reumatickými ochoreniami. Spája všetkých, ktorí chcú, môžu a vedia pomôcť reumatikom. Činnosť Ligy je dlhoročná, systematická, prínosná pre ľudí s reumatickými ochoreniami. Ďakujeme VÁM, že svojím podielom z asignovanej dane FO a PO podporujete činnosť Ligy Liga Proti Reumatizmu, a to či už u nás v centre alebo na úrovni miestnych pobočiek a klubov. Všetci ťaháme za jeden povraz.

Univerzita Reumy #5/22

Spravíme všetko preto, aby sme vám sprostredkovali čo najviac relevantných informácií o reumatických ochoreniach a súvislostiach medzi diagnózami. Tieto nové témy pomáhajú prevencii a tiež tomu, aby sme vám pomohli pri vyrovnávaní sa so zdravotnými problémami. V Univerzite Reumy #5/22 sme počúvali reumatologičku MUDr. Martinu Bakošovú na tému Kardiovaskulárne prejavy reumatických ochorení. Záznam nájdete po kliknutí na názov príspevku.

Univerzita Reumy #4/22

Oneskorenie diagnózy pacientov s psoriatickou chorobou vedie k zlým výsledkom – znížená možnosť remisie, funkčná invalidita, štrukturálne poškodenie, defomormované kĺby a ďalšie. Vo štvrtom pokračovaní Univerzity Reumy sme sa preto s reumatologičkou MUDr. Zuzanou Lörinczovou venovali Psoriatickej chorobe – komunikujme s lekárom o všetkom, čo nás trápi. 

Univerzita Reumy #3/22

Univerzita Reumy #3/22 ako prednáška z cyklu besied bez bieleho plášťa mala veľmi zaujímavý názov, ktorý provokoval našu fantáziu, o čom vlastne bude. Posúďte sami: Nešpecifické zápalové ochorenia tráviaceho traktu a reumatológia. Súrodenci alebo náhodní okoloidúci? Záznam z prednášky s gastroenterológom MUDr. Jurajom Ďurinom nájdete na našej webovej stránke kliknutím na názov príspevku.

Univerzita Reumy #2/22

Vymiznutie únavy a pocit energie je najdôležitejší parameter pre pacientov s RA pri hodnotení dobrého dňa. V utorok 15. marca sme vás pozvali na ďalšie pokračovanie Univerzity Reumy #2/22 s reumatologičkou MUDr. Violou Husárovou, ktorá nám bližšie porozprávala o Únave ako častom príznaku reumatoidnej artritídy. Záznam z prednášky si môžete pozrieť kliknutím na názov príspevku.

Univerzita Reumy #1/22

Liga proti reumatizmu pripravila pokračovanie živých vysielaní Univerzity Reumy aj v roku 2022. Tešíme sa, že vám môžeme sprostredkovať nové témy, aby sme podporili zdravotnú a sociálnu gramotnosť pacientov. Univerzita Reumy #1/22 sa konala ako beseda bez bieleho plášťa online s reumatologičkou MUDr. Elizabeth Záňovou, PhD., ktorá nám vysvetlila Čo sú vaskulitídy a čo je príčinou zapálených ciev.

Pomoc ľuďom s reumatickými ochoreniami z Ukrajiny

Liga proti reumatizmu na Slovensku pomáha aj pacientom s reumatickými ochoreniami, ktorí utekajú pred vojnou z Ukrajiny na Slovensko. Na svojom webe pravidelne aktualizujeme informácie, aby títo pacienti našli všetko potrebné na jednom mieste. Neustále hľadáme dobrovoľníkov, ktorí hovoria po ukrajinsky, ktorí by nám pomohli s prekladmi a prvým kontaktom. Ak chcete pomôcť aj vy, neváhajte nás kontaktovať.

Závažné ochorenia

Aj my ako organizácia Liga proti reumatizmu sme sa zapojili do kampane Závažné ochorenia, ktorá vyšla 30.3.2022. Môžete sa v nej dočítať napríklad o diabete, strese, kardiovaskulárnych ochoreniach, o únave očí či o osteoporóze. Takisto v nej nájdete rozhovor s Petrou Polnišovou. Viac informácii po kliknutí na názov tohto príspevku.

Aktuálne z miestnych pobočiek a klubov

Miestna pobočka Čadca v roku 2022

Miestnej pobočke v Čadci neprekážala ani zima, ani obmedzujúce opatrenia kvôli pandémii. Členovia sa venovali chôdzi s nordic walking paličkami a neúnavne „plnili kroky“ do projektu „Pohnime sa s reumou!“ Po uvoľnení opatrení sa postupne začali stretávať vo väčších skupinkách, zorganizovali výročnú členskú schôdzu a pre svojich členov organizujú aj rôzne rekondičné pobyty. Prečítajte si o ich činnosti v roku 2022 na našom webe kliknutím na nadpis tohto príspevku.

—————
Téma: Newsletter Život s reumou I Newsletter Život s reumou 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Manifest EULAR 2024 - 2029 vyzýva na koordinovanú európsku reakciu na ochranu občanov z krajín Európy, systémov zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ako aj hospodárstva pred vplyvom reumatických a muskuloskeletálnych ochorení (RMO). Manifest predstavia na kongrese EULAR 2024 vo Viedni...
Pani Ivanke, krásnej mladej žene, trvalo sedem rokov, kým sa vyrovnala so skutočnosťou, že ochorela na reumatoidnú artritídu a prestala sa ľutovať. Ako to máte Vy?
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.