> Newsletter Život s reumou 1/2021
Newsletter Život s reumou 1/2021

Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku 

Informačný Bulletin 2/2020

Ešte pred Vianocami dostali naši členovia druhé číslo Informačného Bulletinu do svojich schránok. Prináša prehľad o dianí v Lige za druhý polrok v roku 2020. Napriek koronakríze sme pomáhali pacientom osvetou, povzbudením a edukáciou. Nové číslo je dostupné aj online na našej webovej stránke.

Očkovanie pacientov so zápalovými reumatickými ochoreniami proti SARS-CoV-2

Slovenská reumatologická spoločnosť komplexne spracovala informácie o očkovaní pacientov so zápalovými reumatickými ochoreniami proti SARS-CoV-2. Nájdete tu vysvetlenie ohľadom dostupných vakcín aj o tom, kedy a či je vhodné u pacientov s reumatických ochoreniami vakcíny aplikovať.

Objednávkový systém na bezplatné antigénové testovanie

Na niektorých mobilných odberných miestach, určených na bezplatné antigénové testovanie, je možné využiť objednávkový systém prevádzkovaný Národným centrom zdravotníckych informácií. Občania sa môžu objednať vyplnením formuláru na https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php, kde zvolia konkrétne miesto odberu. Viac v článku na našej webovej stránke.

Výnimka z celoplošného testovania

Dávame Vám do pozornosti Vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá bola vydaná 21. januára 2020. Sme radi, že pán hlavný hygienik vyhovel požiadavke Asociácie na ochranu práv pacientov SR a zahrnul do výnimiek zo skríningového testovania aj rizikové skupiny pacientov. Celé znenie vyhlášky nájdete kliknutím na odkaz v názve príspevku.

Informácie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre chronicky choré osoby

Očkovanie ľudí je najefektívnejším spôsobom zastavenia šírenia pandémie spôsobenej ochorením Covid-19. Asociácia na ochranu práv pacientov SR prináša všetky dôležité informácie o očkovaní proti tomuto ochoreniu, ktoré pre nás pravidelne aktualizujú. V článku nájdete odpovede na často kladené otázky: prečo očkujeme, kto a kedy bude očkovaný, vakcíny, za akých podmienok sa môžem nechať očkovať, obejdnávanie sa na očkovanie a nežiaduce účinky.

Lieková politika v roku 2021 – aké zmeny nás čakajú?

Čo prinesie nový rok v oblasti liekovej politiky? Aké sú očakávané novinky a zmeny v poplatkoch, doplatkoch za lieky či v príspevkoch na kompenzačné pomôcky? Aj na tieto otázky odpovedajú členovia predsedníctva Asociácie na ochranu práv pacientov SR.

Liga proti reumatizmu na Slovensku pomáha už tridsať rokov

Už tri desaťročia pomáhame pacientom s reumatickými ochoreniami a búrame mýty o tom, že reumatici sa nechcú hýbať. Včasná diagnostika, bezpečná a účinná liečba sú najdôležitejšie aspekty k dosiahnutiu remisie reumatického ochorenia. Netreba opomenúť ani dostupnosť liečby, aby sa už nikdy nestalo, že liečba pacientov sa vráti do čias spred 20 – 30 rokov, kedy ich poväčšine postupom času a ochorenia čakala invalidita a odkázanosť na pomoc inej osoby. Prečítajte si celý článok kliknutím na odkaz v názve.

Pozrite si záznam z predvianočného webinára LPRe SR

Vo štvrtok 3. decembra 2020 sme sa spoločne naladili vianočne. V živom vysielaní sa predsedníčka LPRe SR, Janka Dobšovičová Černáková, rozprávala so životnou a vzťahovou koučkou Janette Šimkovou na tému „Ako si, napriek všetkému, užiť prípravy na Vianoce“. Téma je však aktuálna aj v novom roku, pretože túžba po pokoji a radosti v rodinnom kruhu zostáva. Záznam z tohto webinára je stále dostupný na našej webovej stránke.

Záznam zo 4. celoslovenskej pacientskej konferencie

Tento rok sa celoslovenská pacientska konferencia uskutočnila, pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, po prvýkrát v histórii AOPP online. Naživo ste mohli sledovať zaujímavé prednášky, diskusie, ako aj tradičné, v tomto roku len symbolické, oceňovanie výnimočných lekárov a sestier. Ocenená bola aj nami nominovaná zdravotná sestra Mgr. Katarína Kovárová, MBA, ktorá od roku 1995 pracuje v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch a úzko s nami spolupracuje.

Žiadny liek neurobí za pacienta to, čo pravidelné cvičenie

Prečo stanovenie diagnózy Bechterevovej choroby môže niekedy trvať dlho, aké sú jej typické prejavy a čo môže pacient pre seba urobiť. To sú len niektoré z otázok, na ktoré odpovedáme v rozhovore na našej webovej stránke.

Reuma neobchádza ani deti

Koncom roka 2020 vydala Liga proti reumatizmu zaujímavú publikáciu. 30 prípadov s mojou reumou. Medzi príbehmi pacientov sú tiež detské. Aj najmenší totiž môžu trpieť týmto nepríjemným ochorením. Ľubomíra Hulínová oslovila Gabiku – mamu malej reumatičky. Vypočujte si rozhovor z archívu Slovenského rozhlasu kliknutím na odkaz v nadpise.

Vianočný stromček pred divadlom a dobré vzťahy s mestom Púchov

V meste Púchov sa aj napriek pandemickým opatreniam podarilo zorganizovať pár príjemných aktivít. Miestna pobočka dostala priestor ozdobiť svoj vianočný stromček pred divadlom. Primátorka osobne poďakovala zástupcom všetkých organizácií v Púchove za ich prácu. Musíme spomenúť aj pohyb na čerstvom vzduchu s nordic walking paličkami, hoci v týchto chvíľach je to individuálna činnosť. V miestnej pobočke sa už tešia na uvoľnenie opatrení, aby sa mohli viac stretávať a spoločne cvičiť.

V nových tričkách a s nordic walkingom v MP Čadca

MP Čadca je aktívnou pobočkou LPRe SR na severe Slovenska. Členovia doslova prepadli chodeniu s nordic walking paličkami. Pre nepriaznivú situáciu kvôli pandémii koronavírusu museli takmer všetky svoje akcie zrušiť, no na oplátku pripravili pre svojich členov prekvapenie v podobe nových tričiek.

Záver kalendárneho roka v znamení charity

V Banskej Bystrici, tak ako aj v iných pobočkách, druhá vlna pandémie zamedzila stretávaniu, aktivitám i spoločnej koncoročnej kapustnici. Ani tu však nepoľavili v chôdzi s nordic walking paličkami. Dokonca svojimi krokmi prispeli v charitatívnom projekte Beh svetielka nádeje, ktorý sa snaží o zlepšenie starostlivosti o deti s onkologickým ochorením.

—————
Téma: Newsletter Život s reumou I Newsletter Život s reumou 2021

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Reumatologicko-rehabilitačné centrum, spol. s r.o. Hlohovec pod záštitou SLK  Vás pozývajú na KURZ – XVII. ročník OSTEOPORÓZA – KOMPLEX LIEČBY – KINEZIOTERAPIA A PROBLEMATIKA PANVOVÉHO DNA (komplex prednášok o osteoporóze, nácvik cvičenia svalstva...
Volám sa Lucia Hľadajová, mám 29 rokov a pochádzam z malebnej dedinky Michalová, ktorá leží v náručí Nízkych Tatier.