> Newsletter Život s reumou 3/2020
Newsletter Život s reumou 3/2020

Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku 

Svetový deň reumatizmu 2020

Svetový deň reumatizmu (SDR) je globálna iniciatíva, ktorá má priviesť ľudí bližšie k sebe a zvýšiť povedomie o reumatických ochoreniach. Svetový deň reumatizmu je súčasťou širšej kampane „Don’t Delay, Connect Today“ pri Európskej lige proti reumatizmu (EULAR). Včasná diagnostika reumatických a muskuloskeletárnych chorôb a včasný prístup k efektívnej liečbe môžu zabrániť ďalším škodám na živote jednotlivcov a záťaži na spoločnosť. Cieľom iniciatívy je zvýšenie informovanosti o reumatických ochoreniach, podpora pacientov a v neposlednom rade aj o prevencii.
Tohtoročný Svetový deň reumatizmu, ktorý si pripomíname každoročne 12. októbra, je pre Ligu proti reumatizmu na Slovensku (LPRe SR) mimoriadny. Z dôvodu celosvetovému problému pandémie Covid-19 sme museli celý program pretransformovať do online priestoru. Pripravovali sme ho celý týždeň a môžeme povedať, že na kvalite mu to vôbec neubralo. Kliknutím na odkaz v nadpise si môžete prečítať správu o Svetovom dni reumatizmu LPRe SR 2020.

Online prednáškové popoludnie – webinár

Prednáškové popoludnia LPRe SR patria medzi najpopulárnejšie aktivity. Organizujeme ich v spolupráci s lekármi, ktorí nás vždy oboznámia s novými a aktuálnymi informáciami o reumatických ochoreniach. Zúčastňujú sa ich aj hostia, ktorí prichádzajú s prínosnými informáciami do života pacientov s reumatickými ochoreniami. A nikdy nevynecháme ani predstavenie samotnej Ligy proti reumatizmu a jej aktivity. Tohto roku sme sa síce nemohli stretnúť naživo v Národnom ústave reumatických chorôb, ale náhradný online program určite nesklamal. Pozrite si záznam zo živého vysielania a dozviete sa oveľa viac. Stačí kliknúť na nadpis príspevku.

Predstavenie troch nových publikácií

Liga sa pýši bohatou publikačnou činnosťou. Pravidelne vydávame Zborník KROK, ktorý obsahuje prepis printových, rozhlasových a televíznych textov, ktoré sa zaoberajú nielen našou Ligou, ale aj príbehmi pacientov a priblížením reumatických ochorení laikom. Každý druhý rok sa nám podarí vydať publikácie pre pacientov, v niektorých prípadoch aj od pacientov, ľudí s reumatickými ochoreniami. Tento rok sa nám podarilo zozbierať 30 prípadov s mojou reumou, ktoré členom Ligy už zdobia knižnicu. Pri príležitosti 30. výročia LPRe SR sme vydali zborník, ktorý, ako názov hovorí, zhŕňa históriu Ligy za tridsať rokov jej existencie. Rozhovor s predsedníčkou Ligy si môžete pozrieť zo záznamu kliknutím na nadpis tohto príspevku.

Jogová terapia pre reumatikov

V rozhovore so Silviou Bobockou vám predstavujeme myšlienku vzniku jogovej terapie pre reumatikov, rozdiel medzi jogou a jogovou terapiou a uvádzame do života 5 videí jogovej terapie, ktoré nájdete na našej webovej stránke: https://www.mojareuma.sk/joga. V zázname nášho rozhovoru vám Silvia odporúča, ako postupovať pri výbere cvičenia a pre koho sú videá určené, ako pracovať s dychom, aké sú princípy zdravého pohybu, či ako pracovať s pozornosť. V dnešnej rýchlej dobe je jogová terapia spomalením a ukľudnením od každodených povinností.

30 rokov Ligy proti reumatizmu na Slovensku

O našom okrúhlom výročí sme vás už informovali postredníctvom predchádzajúcich newslettrov, príspevkov na našom webe a Facebooku, či počas našich živých vysielaní. 30 rokov v živote človeka je zrelý vek. 30. výročie občianskeho združenia je už dôvod na oslavu a bilancovanie. V rozhovore s predsedníčkou Ligy, Jankou Dobšovičovou Černákovou predstavujeme historické míľniky Ligy, informujeme o našich činnostiach, aktivitách a projektoch a zaujímavými prirovnaniami prezentujeme miestne pobočky a kluby. V závere sa nám naživo prihovára aj generálny riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb, pán docent Richard Imrich. Nevynechajte ani tento záznam.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov projektu „Pohnime sa s reumou!“ za obdobie 11/2019 – 10/2020 a novinárskej súťaže KROK 2019

V improvizovaných podmienkach cez web kameru z vlastnej obývačky Jaro Bečka, sčítací komisár projektu „Pohnime sa s reumou!“, vyhodnotil Nordic Walking za rok 2020. Znie to až neuveriteľne, ale novinárska súťaž KROK má už 12 rokov! Od roku 2008 každoročne organizujeme slávnostný večer spojený so Svetovým dňom reumatizmu. Pre dobrú odozvu u novinárov, ale aj medzi členmi Ligy, rok po roku pokračujeme. Tento projekt vznikol preto, aby sa v médiách viac hovorilo o pacientskych témach a zvlášť o reumatických ochoreniach so všetkým, čo tieto témy prinášajú v reálnom živote, s čím sú pacienti dennodenne konfrontovaní a čo ich trápi. Záznam zo živého vysielania si môžete aj dnes pozrieť kliknutím na odkaz v nadpise príspevku.

Súťaž o Cenu Edgara Stena 2021

EULAR aj tohto roku vyhlasuje súťaž o Cenu Edgara Stena 2021 s témou: Ako mi digitálne riešenia pomáhajú v mojom reumatickom živote? Vyzývame ľudí s reumatickými ochoreniami, aby sa podelili o svoju osobnú skúsenosť a napísali svoje príbehy. Súťaž trvá do konca roka 2020 a my sa už teraz tešíme na vaše príspevky. Bližšie informácie nájdete na našej webovej stránke kliknutím na odkaz v nadpise príspevku.

Leto a jeseň v Banskej Bystrici

Koronakríza ovplyvnila aj činnosť miestnej pobočky v Banskej Bystrici. Nepriaznivé podmienky kládli náročnejšie požiadavky na kreativitu a aktiviu, čo sa im excelentne podarilo zvládnuť. Okrem chôdze so severskými paličkami sa v Banskej Bystrici venujú rovnako atraktívnej jóge, kultúrnemu vyžitiu vo forme návštev okolitých pamiatok, či divadelných predstavení. Ťahákom reumatickej jesene sú obľúbené prednáškové stretnutia „…s lekármi bez bielho plášťa“. Však si prečítajte na našom webe, čo všetko za posledné tri mesiace v miestnej pobočke zažili.

MP Bardejov ovládla severská schôdza

Paličkovanie, familárne nazývaná chôdza s nordic walking paličkami, je obľúbenou aktivitou členov v miestnej pobočke Bardejov. Napriek koronakríze, ktorá im nedovolila sa húfne stretávať, využívali možnosť jednotlivo chodiť po okolí Bardejova. Posielali svojej zapisovateľke nachodené kroky a tak sa zapojili do projektu Ligy proti reumatizmu „Pohnime sa s remou!“. Zhrnutie ich aktivít za posledné tri mesiace nájdete kliknutím na názov príspevku.

Členovia MP Púchov športujú aj počas koronakrízy

Členovia MP Púchov sa vždy radi hýbali. Organizovali pravidelné cvičenia v telocvični, plávali alebo chodili s nordic walking paličkami. Koronakríza im neumožnila sa stretávať, ale túžba po pohybe bola silnejšia. Využili možnosť cvičenia v prírode pod vedením skúsených cvičiteliek a začali viac chodiť do okolia Púchova s NW paličkami. Ich zážitky si môžete prečítať kliknutím na nadpis príspevku.

—————–
Téma: Newsletter Život s reumou I Newsletter Život s reumou 2020

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...