> Newsletter Život s reumou 2/2023
Newsletter Život s reumou 2/2023

Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku

Pomoc ľuďom s reumatickými ochoreniami

Liga proti reumatizmu na Slovensku so svojimi 15 miestnymi pobočkami a 5 špecializovanými klubmi ponúka pacientom s reumatickými chorobami pomoc, zázemie a uistenie, že so svojím ochorením nie sú sami. Na to, aby sme vám mohli pomáhať ešte viac, sú nevyhnutné aj finančné prostriedky. Vďaka vašej podpore budeme môcť viac pomáhať pacientom, vzdelávať ich, organizovať rôzne podujatia, poskytovať poradenstvo a overené informácie a mnoho ďalších aktivít. Pomôžte nám pomáhať vám prostredníctvom portálu Darujme. Presné inštrukcie, ako nás podporiť, nájdete na našej webovej stránke kliknutím na názov tohto príspevku.

Univerzita Reumy 1/2023 – Dve tváre psoriatickej choroby

MUDr. Helena Raffayová, reumatologička z NÚRCH Piešťany, si pre nás pripravila žiadanú tému o psoriatickej chorobe. Je to novší názov ochorenia známeho ako psoriatická artritída a to z toho dôvodu, že toto ochorenie je veľmi rôznorodé vo svojich prejavoch. Dva hlavné aspekty psoriatickej choroby sú (1) psoriáza, kožná choroba, ktorá sprevádza pacientov s (2) kĺbovým, zápalovým reumatickým ochorením. Viac sa dozviete, keď si pozriete celý webinár na našej internetovej stránke.

Univerzita Reumy 2/2023 – Reuma a materstvo

MUDr. Juraj Semančík, reumatológ, si pre nás pripravil veľmi žiadanú tému o materstve pacientiek s reumatickými ochoreniami. Jeho prednáška ponúka pohľad lekára na to, keď sa žena – pacientka s reumou alebo muž – reumatický pacient rozhodnú, že si chcú založiť rodinu. Čo je potrebné urobiť z hľadiska reumatológa na to, aby došlo k počatiu, nekomplikovanému priebehu tehotenstva a následnej starostlivosti po pôrode? Celý záznam nájdete na našom webe kliknutím na názov tohto príspevku.

Univerzita Reumy 3/2023 – Bolesť a remisia

Témou tretieho vydania Univerzity Reumy v roku 2023 bola bolesť a remisia. Webinárom nás sprevádzal MUDr. Viliam Maňka, PhD., reumatológ z Martina. Zadefinovali sme si bolesť, čo nebolo úplne jednoduché, hovorili sme o bremene bolesti pri reumatoidnej artritíde a predstavili sme si projekt EVEREST. Určite sa oplatí pozrieť si celý záznam z vysielania, ktorý je dostupný na našom webe alebo FB stránke.

LPRe SR sa zúčastnila na Jarnom reumatologickom seminári

V marci sme sa zúčastnili na Jarnom reumatologickom seminári. Predsedníčka LPRe SR sa prihovorila odborníkom a predstavila úspešné projekty Ligy proti reumatizmu SR. Srdečne poblahoželala NÚRCH-u k 70. výročiu vzniku, jeho vedeniu a zamestnancom popriala veľa ďalších úspechov a do budúcna aspoň raz toľko ďalších rokov, aby NÚRCH aj naďalej pomáhal pacientom s reumatickými ochoreniami a posúvali vedu a vedecké úspechy k poznatkom, ktoré budú vedieť reumatické choroby celkom vyliečiť alebo im predchádzať.

Aktuálne z miestnych pobočiek a klubov

Začiatok roka v miestnej pobočke Levice

Založili ju len nedávno a už je jednou z najaktívnejších pobočiek v okolí. Prechádzky v prírode, objavovanie kultúrnych pamiatok, besedy, kultúrne podujatia, spoločné cvičenie. To je len ukážka toho, čo všetko v Leviciach spoločne podnikajú. Neboja sa jednodňových výletov, viacdňových výletov, v blízkosti Levíc, ale aj vo vzdialenejších kútoch. Prečítajte si o ich aktivitách v článku na našom webe.

Aktivity v miestnej pobočke Čadca

Ešte je len prvá polovica roka a miestna pobočka v Čadci už stihla absolvovať výročnú členskú schôdzu, dva rekondičné pobyty – jeden v Poľnom Kesove a druhý v piešťanských kúpeľoch, a pri príležitosti Svetového dňa zeme zorganizovali brigádu na očistenie mesta Krásno nad Kysucou. V bohatej galérii na webe Ligy nájdete dokumentáciu doterajších aktivít. Stačí kliknúť na názov tohto príspevku.

Miestna pobočka Púchov v roku 2023

Výročná členská schôdza na sviatok sv. Valentína, rekondičný pobyt v Nimnici, spolupráca s mestom Púchov pri jeho rôznorodých aktivitách, spoločné cvičenie a nordic walking. Toto stihli absolvovať v roku 2023 v miestnej pobočke v Púchove. Už teraz majú naplánované ďalšie akcie a podujatia, o ktorých budú určite informovať. Stačí, ak budete sledovať ich FB stránku alebo informácie na webe Ligy proti reumatizmu.

Aktívne a zdravé starnutie v miestnej pobočke Lučenec

Každú etapu života si treba vážiť. Staroba nie je bremeno, ale súčasť nášho života. Starne celý svet. V miestnej pobočke v Lučenci vytvárajú podmienky pre aktívne a zdravé starnutie. Svoje aktivity v roku 2023 začali výročnou členskou schôdzou, pokračovali prednáškou s profesionálnym záchranárom, vybrali sa spoznávať slovenské hrady a zámky, aktívne sa naďalej venujú nordic walkingu a majú na pláne ešte ďalšie aktivity. Prečítajte si o nich viac v článku na webe kliknutím na názov tohto príspevku.

Nezaháľa v aktivitách ani miestna pobočka Košice

V MP Košice majú takmer 200 členov, čo je na organizáciu podujatí už ťažší oriešok. Napriek tomu nezaháľajú a pre svoju členskú základňu pripravili a stále pripravujú mnohé podujatia a aktivity. Pravidelne navštevujú Štátnu filharmóniu a jej pre verejnosť sprístupnené generálky. Medzi populárne zdraviu prospešné aktivity naďalej patrí „paličkovanie“ a cvičenie v telocvični. Prečítajte si celý článok o aktivitách MP Košice a prezrite si aj galériu fotiek na webe Ligy.

Koniec zimy v miestnej pobočke Martin

V miestnej pobočke v Martine pripravujú pre svojich členov tiež zaujímavý a aktívny program. Posilňujú svoje telo nielen fyzicky ale aj mentálne. Vo februári sa zúčastnili prednášky a pozorovania planét v miestnej Astronomickej pozorovateľni. Čo sa tam dozvedeli, nájdete v článku kliknutím na názov príspevku. No a so zimou sa rozlúčili v Tatrách, ako inak než chôdzou s nordic walking paličkami.

—————
Téma: Newsletter Život s reumou I Newsletter Život s reumou 2023

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...