> Newsletter Život s reumou 4/2022
Newsletter Život s reumou 4/2022

Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku

Čo všetko sa nám podarilo na SDR 2022?

Stále sme myšlienkami na našom stretnutí, ktoré sa konalo v Piešťanoch v dňoch 14. až 16. októbra a vydarilo sa viac ako báječne. Predstavili sme výsledky nášho prieskumu o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu, uviedli sme do života dve nové publikácie, či vyhlásili výsledky súťaže KROK a udelili Novinársku poctu KROK 2021 za účasti novinárov a hostí. Ďakujeme partnerom a všetkým, ktorí svojim dielom prispeli, aby sme mali opäť reálne a úžasné stretnutie a program pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu 2022. Viac sa dozviete po kliknutí na nadpis tohto príspevku.

Svetový deň reumatizmu 2022

Svetový deň reumatizmu (SDR) je globálna iniciatíva, ktorá má priviesť ľudí bližšie k sebe a zvýšiť povedomie o reumatických ochoreniach. Cieľom tohtoročného SDR bolo pozrieť sa na súčasnú situáciu v reumatologickej starostlivosti a otvoriť diskusiu o tom, ako inšpirovať mladých medikov a lekárov, aby si za svoj budúci odbor vybrali reumatológiu, lebo je to z nášho pohľadu pacientov dôležitá, zaujímavá a zásadná oblasť medicíny. Zároveň sa v článku dočítate, čo všetko sme si pri príležitosti SDR pripravili a nevynechajte ani výsledky exkluzívneho prieskumu o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu.

Vyhodnotenie KROK 2021

Liga proti reumatizmu SR a Klub Kĺbik v Piešťanoch 15. októbra 2022 vyhodnotili novinársku súťaž a udelili Novinársku poctu KROK 2021. Poradie podľa počtu pridelených hlasov KROK 2021 nájdete v článku na na našej webovej stránke kliknutím na názov tohto príspevku. Srdečne blahoželáme laureátom súťaže KROK!

Univerzita Reumy č. 11, 12, 13

V posledných častiach nášho vzdelávacieho projektu Univerzita Reumy sme s MUDr. Feníkovou hovorili o hojení chronických rán pri reumatických ochoreniach, s MUDr. Mičekovou o ankylozujúcej spondylitíde u žien a diskutovali sme s pacientmi v diskusnom fóre o Bechterevovej chorobe s MUDr. Žlnayom a predsedom Klubu Bechterevikov Ing. Mutalom. Všetky epizódy si môžete zo záznamu pozrieť na našej webovej stránke.

Súťaž o Cenu Edgara Stena 2023

EULAR aj tohto roku vyhlasuje súťaž o Cenu Edgara Stena 2023 s témou: Ako efektívna komunikácia s lekárom zlepšila môj život s reumou. Vyzývame ľudí s reumatickými ochoreniami, aby sa podelili o svoju osobnú skúsenosť a napísali svoje príbehy. Súťaž trvá do konca roka 2022 a my sa už teraz tešíme na vaše príspevky. Bližšie informácie nájdete na našej webovej stránke kliknutím na odkaz v nadpise tohto príspevku.

Liga má novú pobočku v Leviciach

V Leviciach sa dňa 18. augusta 2022 konala Zakladajúca členská schôdza LPRe – MP Levice. Účastníci na Zakladajúcej členskej schôdzi (ZČS) jednohlasne schválili založenie LPRe – Miestnej pobočky Levice a navrhnutý a prerokovaný Plán činnosti. Následne si zvolili Výbor LPRe – MP Levice. Predsedníčkou sa stala pani Eva Molnárová a podpredsedníčkou pani Ružena Vargová.

Aktuálne z miestnych pobočiek a klubov

Aktívna pobočka v Čadci

V dňoch 14. 8. – 18. 8. usporiadala miestna pobočka v Čadci pre svojich členov Rekondičný pobyt na Štrbskom plese v hoteli Solisko. Aktívni walkeri a walkerky počas pobytu prispeli aj do projektu LPRe SR „Pohnime sa s reumou“, a to celkovo 2 025 000 krokmi s nordic walking paličkami. Svetový deň reumatizmu 2022 si pripomenuli presne 12. októbra. Nechýbal čestný predseda MUDr. V. Maňka, dobrá hudba a milá spoločnosť. Viac informácií aj fotografií nájdete kliknutím na názov príspevku.

O LUPUSE INAK 2022 – webináre pre pacientov s lupusom a nielen pre nich

Klub Motýlik v októbri, ktorý je mesiacom zvyšovania povedomia o lupuse, zintenzívnil svoje vzdelávacie aktivity. Pokračovali v cykle prednáškových webinárov O LUPUSE INAK. Vypočuť ste si mohli prezentácie na tému nordic walking pri lupuse, zdravotné benefity pohybových aktivít, či odbornú prednášku s reumatologičkou MUDr. Kristínou Brázdilovou, PhD. na tému Prejavy lupusu. Prečítajte si viac o tejto sérii webinárov kliknutím na nadpis príspevku.

Nová miestna pobočka v Leviciach rozbieha svoju činnosť

Miestna pobočka LPRe SR v Leviciach vznikla len v auguste a už sa im podarilo zorganizovať tri vydarené aktivity. V septembri relaxovali v Kováčovej. V októbri rozhýbali svoje telo pomocou jogy aj nordic walkingu. Boli obzrieť okolie Banskej Bystrice a chystajú sa poznávať ďalšie hrady a zámky Slovenska. Neváhajte si detailnejšie prečítať o ich aktivitách na našej webovej stránke.

V MP Košice to žije

Za posledné tri mesiace členovia košickej pobočky nezaháľali. Každoročne sa tradične v auguste a septembri realizujú rehabilitačno – rekondičné pobyty, o ktoré je stále veľký záujem. V Košiciach si prídu na svoje aj milovníci kultúrnych podujatí – či už sú to operné alebo divadelné predstavenia. Samozrejmosťou je v pobočke chôdza s Nordic Walking paličkami a účasť v projekte LPRe SR „Pohnime sa s reumou“, kde sa v počte krokov umiestňujú stále na prvých priečkach. Prečítajte si viac kliknutím na nadpis príspevku, kde nájdete aj bohatú fotogalériu.

Dočkali sme sa!

S radosťou a vďakou oznamujeme všetkým AKU-priaznivcom, že na hradenú liečbu má od 1. 9. 2022 nárok každý slovenský pacient trpiaci na zriedkavé ochorenie ALKAPTONÚRIA. Rozhodnutie Kategorizačnej komisie MZ SR v júni 2022 bolo jednohlasné a pre AKU-komunitu historicky významné. Potreba osláviť túto veľkú vec sa pretavila do zaujímavého stretnutia mobilných a aktívnych členov Klubu Čiernych Kostí v Tatrách v októbri 2022. Príspevok a fotogalériu nájdete na našej webovej stránke kliknutím na názov príspevku.

Život s reumou v topoľčianskej pobočke

Pobočka Topoľčany uskutočnila v treťom štvrťroku dva tradičné rekondičné pobyty vo Veľkých Bieliciach. Pekné počasie tohto leta využili i na pochod s paličkami NORDIC WALKING okolo priehrady v známom rekreačnom stredisku Duchonka. K svetovému dňu reumatizmu 2022 usporiadali pravidelný Pochod s paličkami Nordic Walking parkami mesta Topoľčany. Povel ku štartu vydala JUDr. Gieciová, primátorka mesta, ktorá spolu s viceprimátorom pochodovali mestom s členmi pobočky. Viac informácií nájdete na našej webovej stránke.

Aktivity v miestnej pobočke v Lučenci

V mesiaci august boli členovia MP Lučenec v Nízkych Tatrách na 4-dňový pobyt. V októbri pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu usporiadali už pravidelnú akciu „Kroky“. Zišlo sa ich 37 a spolu nachodili priemerne 6770 krokov na osobu. Podujatie podporila aj pani primátorka, ktorá sa k nim pripojila a prispela výbornou kapustnicou. 19. októbra mali besedu s MUDr. Tamášovou na tému Vysoký krvný tlak a pridružené choroby. Tento rok vyvrcholí stretnutím jubilantov. Do nového roka sa tešia na ďalšie akcie, ktoré im členovia výboru a pán predseda Viktor Kvak pripravia.

—————
Téma: Newsletter Život s reumou I Newsletter Život s reumou 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.
Krištáľové krídlo ocení významné osoby aj v roku 2024. Medzi nominovanými za Filantropiu je aj naša predsedníčka LPRe SR Jana Dobšovičová Černáková a prezidentka AOPP Mária Lévyová. Do tretice je nominovaná Alexandra Hovancová.
Milí pacienti a pacientky s reumatoidnou artritídou,